Метод Макото Шичиди
Японський вчений і педагог Макото Шичида вже не перше десятиріччя відомий в світі своїм методом навчання маленьких дітей. Він є автором більш ніж 100 книг. Найвідоміша його книга – “Діти геніїв”. В Японії за його методом працює 400 центрів з розвитку дітей.
В чому ж сутність методу Шичида? Його метод спрямований на стимуляцію природженої геніальності дітей. Шичида вважає, що усі діти народжуються з унікальними природними здібностями, які треба просто розвивати. Доктор Шичида посилається в своїх працях на безліч інших дослідників і робить висновки, що для гармонійного розвитку дитини її потрібно вести трохи іншим шляхом, ніж це прийнято зараз в сучасному суспільстві. Він пропонує розвивати в дитині здатність до запам'ятовування, а не вкладати самі знання, для того щоб в майбутньому дитині було легко вчитися і працювати, щоб все давалося легко і без довгого заучування. Разом з феноменальною пам'яттю до дитини приходить здатність до мов. Вчений також пропонує розвивати інтуїцію для того, щоб в майбутньому дитина могла приймати вірні рішення, відчуваючи інтуїтивно, як саме слід вчинити і який шлях вірний. Шичида пропонує розвивати фантазію і уяву, щоб через них стимулювати розвиток творчої особистості, яка здатна до мистецтва і прийняття нестандартних рішень. Крім цього методика має на увазі відсутність насильства при виконанні завдань і пошук підходу до своєї дитини через ласку, любов і взаємну довіру та повагу.
Усі заняття, які доктор Шичида пропонує включити в щоденні дитячі вправи, засновані на активізації діяльності правої півкулі мозку. Чому так? Справа в тому, що права півкуля відповідає за творчість, уяву, фантазію та фотографічну пам'ять, а ліва – за логіку і раціональне мислення. Є тенденція, про яку говорять все частіше, і в багатьох країнах навіть б'ють на сполох, що через ранній перехід дітей на логіко-знакове мислення вже в початкових класах школи починає активно губитися творчий потенціал і поступово дітей заганяють в шаблонне мислення.
Методика Шичиди націлена на довгостроковий результат. Батькам, які збираються впустити методику в своє життя, варто утриматися від регулярних перевірок знань, оскільки в методиці важливий кінцевий результат, а не проміжні, які раз від разу можуть відрізнятися в залежності від зацікавленості дитини, її загального стану і настрою.
Вік, в якому варто пропонувати те чи інше завдання дитині, батьки визначають самостійно. Заняття бажано проводити щодня. Всі завдання повинні бути такими, щоб дитина могла самостійно справитися з ними за 1– 2 хвилини. Вона повинна почувати себе комфортно при виконанні кожної вправи і не відчувати стрес від того, що у неї щось не виходить.
Орієнтовний план за методикою Шичиди:
налаштування або prelesson – вправи для розслаблення перед заняттям (вправи на дихання, куля енергії);
тренування пам’яті (фото меморі, сітка пам’яті, ланцюжок пам’яті, мандали, флеш-картки);
конструювання;
моторика;
логіка й інтелект;
сенсорика;
інтуїція;
уява;
фізичні вправи.
Важливо звернути увагу, що основна умова в заняттях – це постійна зміна діяльності. Тільки уявіть, який обсяг абсолютно різних ігор програється дитиною під час заняття. Така інтенсивна програма за умови спокою і розслаблення – запорука вміння концентруватися, швидко перемикатися і вчитися вирішувати будь-які життєві завдання без стресу. Вважається, що в сучасному світі переваги у тих, хто вміє зосереджуватися на поставленому завданню. Здатність концентруватися – один з найважливіших критеріїв для подальшого успішного навчання в школі, університеті, для якісної роботи і взагалі для досягнення будь-яких результатів. Щоб розвинути в дитині посидючість і концентрацію, в першу чергу треба навчитися включати внутрішній фільтр на всі зовнішні подразники, щоб не відволікатися на дрібниці. Крім цього потрібно навчитися швидко і без проблем перемикатися між різними видами діяльності і вміти послідовно вирішувати завдання. Звичайно, все це відбувається далеко не відразу, до цього йдуть, часто починаючи цим займатися ще до року, і це дійсно дає результати, хоча і вимагає хорошої концентрації і зосередження батьків або педагогів.
Шичида в своїх працях багато разів повторює, що будь-яке знання малюк повинен отримувати в супроводі батьківської любові і ласки. Будь-які вправи не повинні підпорядковувати собі волю малюка. Якщо він не хоче займатися, і ви ніяк не можете його мотивувати – пошукайте інший час і спробуйте інший підхід.
Якщо дитина не може виконати вправу, дайте їй інше завдання, допоможіть, але ні в якому разі не лайте і не висловлюйте невдоволення. Похваліть за добре зроблену роботу. Підбадьорте малюка і скажіть, що наступного разу у нього вийде краще, якщо зараз у нього не вийшло. Слідкуйте за станом дитини, як тільки їй стане нудно, вона почне маятися або відволікатися, значить щось йде не так – закінчуйте і переносьте заняття на інший час.
Автори проекту Divasik box розробляють коробки з раннього розвитку з урахуванням викладеної методики у поєднанні з тематичними заняттями.