Сенсорні коробки: як, навіщо, для чого?
Розвиток дрібної моторики в ранньому віці сприяє повноцінному розвитку малюка. Для стимулювання тактильних відчуттів ідеально підійде сенсорна коробка. Діточки із задоволенням розглядають різні предмети, торкаються їх ручками, тягнуть до рота. Цю їх особливість можна вміло використовувати, пропонуючи для гри сенсорні коробки. Своїми руками можна зробити безліч різноманітних варіантів, які будуть цікаві малюкам і дадуть простір для польоту фантазії батьків.
Звідки з'явилися сенсорні коробки?
Ця іграшка народилася у Сполучених Штатах Америки. Там їх різні аналоги використовували вже давно, а ось до нас вони прийшли порівняно нещодавно. Відомий у всьому світі педагог і розробник методик раннього розвитку Марія Монтессорі рекомендувала батькам самим виготовляти такі розвиваючі іграшки, враховуючи вік, рівень розвитку й інтереси дитини.
Що ж таке сенсорна коробка для дітей?
За своєю суттю це домашня пісочниця, наповнена різноманітними підручними матеріалами. Настільки нехитре пристосування сприяє повноцінному і всебічному розвитку дитини, починаючи з 6 місяців. Малюки перекладають речі з однієї ручки в іншу, що розвиває моторику, тренує пальчики. За допомогою цієї іграшки вони освоюють форми, кольори, щільність та інші властивості предметів. Перебирання предметів в коробці вчить дитину терпінню, розвиває посидючість і увагу, покращує координацію.
Якщо малюк не просто копошиться у коробочці з різними предметами, а при цьому батьки або старші діти проговорюють їх назви, колір, форму або ж розповідають цікаві факти про явища, або вигадують разом казки чи історії , то у малюка збільшується словниковий запас, розвивається пам'ять, формується аналітичне мислення. Важливо промовляти властивості кожного предмета, давати йому характеристику: твердий, холодний, пухкий і т.ін.
З якого віку починати?
Обмежень за віком для гри з сенсорними коробками немає. Малюкові можна давати з ними грати, як тільки він починає самостійно сидіти. Єдина умова - сенсорні коробки для дітей від 6 місяців до 2 років повинні містити предмети, що відповідають віку дитини. Весь вміст має бути абсолютно безпечно для неї, щоб вона не змогла випадково проковтнути, вдавитися або розбити предмет. У більш старшому віці можна сміливо додавати дрібні деталі, відтворювати різні поверхні, проводити досліди і конструювати міні-світи з минулого чи майбутнього.
Як самостійно зробити сенсорну коробку?
Основою сенсорної коробки є будь-яка ємність, відповідна за розміром. Це може бути пластиковий контейнер, таз, велика чашка. У дворі можна зробити пісочницю або використовувати надувний басейн. Наповнювачі для сенсорної коробки можуть бути різні: крупи, квасоля, пісок, макарони, пластилін, камінчики, піна для гоління, трава, шишки, тісто, желе, вода. Можна покласти намистини різних розмірів і кольорів, невеликі іграшки, ґудзики, кришки від склянок і пляшок.
Щоб було цікавіше грати, можна використовувати різні інструменти: грабельки, совочки, ложки, ситечка та обов’язково тематичні фігурки тварин, рослин, комах тощо. Знаючи, як зробити сенсорну коробку для дитини, можна включати фантазію і починати творити захоплюючу казку для малюка. Кожна дитина унікальна, і батьки, знаючи особливості свого чада, можуть робити розвиваючі іграшки, які викликають дитини особливий захват. Невдалих ідей для обладнання сенсорних коробок бути не може.
Перші коробочки для малюків
Навчившись сидіти, карапуз з цікавістю роздивляється навколишні його предмети, все тягне в рот, намагаючись спробувати навколишній світ на зуб. З цього часу можна давати йому перші коробки. У цьому віці особливо важливо приділити увагу змісту, щоб усі предмети були безпечні. Звичайну пластикову чашку або невелику кошик можна наповнити кільцями від пірамідки, м'ячиками різних розмірів, кубиками. Головне, щоб предмети розрізнялися за формою, кольором і складом. Перебираючи їх, малюк розвиває тактильні відчуття. Матуся або більш старші діти можуть у цей час промовляти назви предметів, їх форму або давати характеристику обраного предмету. Не варто наповнювати ємність до країв. Малюк швидко втомиться і у нього зникне інтерес до іграшки. Краще постійно міняти вміст коробки. Коли дитина почне повзати, то можна в різних місцях поставити ємності з різними наповнювачами. Коли малюк буде знаходити їх, він буде вивчати вміст, даючи мамі час на ведення домашніх справ. В одну можна покласти круглі предмети, в іншу м'які іграшки, в третю брязкальця. Як додаткове завдання мама може попросити малюка розсортирувати потім ці предмети по відповідним коробочкам. Так дитина привчається знаходити зайве серед іншого, класифікувати, знаходити схожі речі та виділяти їх за спільною ознакою.
Коробки для дітей від 1 року
У рік дитина вже не так активно тягне в рот все, що потрапляє в руки. Зате готовий перекладати, переливати, розкидати і пересипати до захвату. У цей період можна додавати в коробки круп'яні або пісочний наповнювачі. У них можна “заховати” більші предмети, вишукуючи які, малюк буде масажувати пальчики і отримувати нові відчуття. Він може навіть потопати ніжками по сипкому наповнювачу, що добре позначиться на його здоров'ї. Такі сенсорні коробки для дітей 1 року сприяють розвитку дрібної моторики, координації, відпрацьовується точність кожного руху. Можна закопувати або відкопувати предмети за допомогою лопатки. Якщо наповнювачем є пісок, то можна робити пасочки або просіювати пісок.
Особливості сенсорних коробок для дітей від 2 років і старше
Малюк, який досяг віку 2 років, уже може говорити деякі слова. Тематичні коробки дуже сподобаються дитині. Наприклад, можна зробити ферму. Для цього слід встановити в коробці фігурки домашніх тварин, поставити парканчик, ємності для “їжі” і “води”. Так дитина буде вивчати домашніх тварин, а заодно годувати їх і поїти. А яке захоплення викличе у хлопця сенсорна коробка, в якій прокладено трасу для машин! Можна зробити розмітку дороги, височини і перепони. Дитина в будь-якому віці любить грати з водою, можна влаштувати домашню автомийку для всіх наявних в будинку машинок або інших іграшок. У налиту в таз теплу воду додати піни для купання, і гра наповниться яскравими враженнями. Заздалегідь застеліть підлогу і покладіть поруч рушник, яким будете витирати ручки дитини чи іграшки. Граючи з водою, малюк також дізнається, що одні предмети тонуть, а інші спливають. Їх можна виловлювати шумівкою з води. Для ігор можна купити в магазині набір рибок і магнітну вудку, човники та інші іграшки для води. Взимку можна наповнити таз чистим снігом. Малюкові потрібно буде надіти теплі речі і рукавички, щоб він не застудився. Зі снігу можна ліпити, використовуючи лопатки і формочки для пасок. Сніг можна поливати барвниками і дивитися, як вони розтікаються, фарбуючи замет. У магазинах зоотоварів можна купити тирсу або дрібну деревну стружку, які стануть екологічно чистої основою для сенсорної коробки. У відділах, де продають квіти і добрива, можна придбати гідрогель. Ця желеобразная маса подарує малюкові ні з чим не порівнянні відчуття. Вона приємна на дотик і в той же час безпечна для здоров'я. З цим наповнювачем можна створити болото, річку або пляж, формуючи різноманітні тематичні сенсорні коробки. Чим корисні для дітей такі заняття? Малюки захоплено грають, не вимагаючи уваги. При цьому вони відчувають нові відчуття, відкривають для себе новий світ.
Сенсорні коробки для більш старшого віку
Після 4-5 років дитина вже може фантазувати, вона вже багато знає і проявляє інтерес до вивчення планет, динозаврів та інших предметів, а також освоює навички рахунку. Сенсорні коробки для різних вікових груп здатні стимулювати інтерес дитини до тих чи інших тем. Можна відтворити доісторичний світ, в якому живуть динозаври, спорудивши на сипучому наповнювачі древній ландшафт, посадивши дерева, проклавши русло річки. Динозаври можуть прогулюватися біля схилу вулкана, який легко змайструвати з підручних засобів. Досить замаскувати під шаром пластиліну або солоного тіста невелику ємність, в неї налити розведений барвник і всипати харчову соду. Перед “виверженням” влити невелику кількість оцту і насолоджуватися процесом.
Сенсорна коробочка своїми руками може бути створена для однієї гри, а може використовуватися багаторазово. Її можна накрити кришкою і прибрати на полицю до наступного разу. Наповнювачі та інші цікаві деталі для коробок можна зберігати в баночках, щоб при створенні нового шедевра все було під рукою. Сенсорна коробка для дітей - можливість захопити дитину, а матусі проявляти фантазію і любов. Можна створювати нові варіанти гри, яка ніколи не набридне!