top of page

Ігри з крупами – це просто!


Крупи є у домі кожної господині, а це означає, що ви можете самостійно організувати цікаві розвиваючі ігри для своєї дитини. Автори проекту Divasik box приділяють багато часу розробкам завдань на моторику і сенсорику, частина з яких завжди присвячена іграм з крупами. Ігри з сипучими матеріалами чудово розвивають сенсорне сприйняття світу, дрібну моторику дитячих ручок. Відомим є той факт, що розвиток дрібної моторики рук стимулює удосконалення таких систем організму, як зорової, нервової, м'язової і кісткової. Це стає можливим, завдяки складним взаємодіям всіх цих систем при виконанні дрібних і точних рухів, в чому і полягає суть дрібної моторики. Крім цього дрібна моторика істотно впливає на мовленнєвий розвиток, оскільки моторний і мовної центри в мозку знаходяться «поруч», а стимуляція моторного центру неодмінно активізує і мовний.

Сьогодні ми зробимо невеличкий огляд, який допоможе вам урізноманітнити ваш час з дитиною.

Для гри підійде все, що у вас є - манка, кукурудзяна крупа, гречка, перловка, сочевиця, рис, насіння, горох, квасоля. Ще нам знадобляться:

- дрібні іграшки, наприклад, з кіндер-сюрпризів чи лего;

- жолуді, каштани, горішки;

- клей, різнокольоровий картон, надувні кульки;

- різні ємності (різні за величиною тарілки, коробки, пластикові контейнери тощо);

- іграшкова посудка, лопатки, ложечки, сито, воронка, пінцет;

- дерев'яна дошка;

- харчові барвники.

Коли починати?

З метою безпеки починаємо з крупних видів круп або макаронів, якими неможливо вдавитися, але все одно діток попереджаємо, що в рот нічого брати не можна, і постійно стежимо за дитиною.

Починати знайомитися з крупами можна вже з того моменту, як дитина почне самостійно сидіти. Звичайно, до повноцінних ігор ще далеко, але вже в цьому віці дуже важливо розвивати тактильне сприйняття. Для цього набираємо в глибоку посудину манку або кукурудзяну крупу, і занурюємо в них маленькі рученята. Незважаючи на всю простоту, дитя буде в захваті. А з року можна починати грати в більш складні ігри.

Шукаємо скарб

У глибокій ємності з крупою ховаємо маленькі іграшки, різнокольорові фішки, для дівчаток можна заховати навіть прикраси. Завдання дитини полягає в тому, щоб їх знайти. Азарт і інтерес посилиться ще більше, якщо постійно ховати нові іграшки (ось таким цікавим чином можемо дарувати дитині нові іграшки). За одну гру можна запропонувати дитині кілька ємностей з різними крупами, при цьому скарб буде знаходитися в кожній. Можна навіть купити спеціальну дерев'яну шкатулку, в якій будемо зберігати всі цінні знахідки. Дитині від року ця гра дуже сподобається. А хто не мріє мати свою власну скриню зі скарбом?! Хоча справа тут і зовсім не в подарунках, сам процес здатний доставити дитині море задоволення, так як це не просто гра, а справжнісінький масаж для маленьких пальчиків і ручок.

Пересипаємо крупу

Для дитини ця гра теж буде цікавою. Пересипаємо крупи з однієї ємності в іншу. Можна пересипати руками, а можна використовувати спеціальні пристосування: лопатки, ложечки, маленьку іграшкову посудку. Граючи в цю гру, звертайте увагу дитини на такі поняття, як “багато”, “мало”. “Ось у цій баночці багато крупи, а тепер пересипаємо. Ось бачиш, тепер тут мало, зате вже в цій баночці багато “. Також звертаємо увагу дитини на звук падаючих круп. Горох видаватиме дзвінкий звук, рис більш приглушений, а ось манка майже беззвучна.

Якщо ваша дитина вже грає з вантажівками, запропонуйте їй перевезти крупи з одного кінця столу в інший. При цьому процес завантаження і розвантаження також на ній. Лопаткою або ложкою нехай сама заповнить кузов крупами. А потім, в пункті призначення нехай розвантажить свою машинку аналогічним способом в порожню ємність. Пересипати можна в самі різні ємності, і з великими отворами, і з маленькими. Нехай дитина спробує насипати крупи в пляшку. Важко? А тепер використовуємо воронку. Для маленької дитини буде дуже цікаво спостерігати, як у воронці зникають крупи, а в пляшці при цьому з'являються. А ще спробуйте у ваших іграх пінцет, краще підійде пінцет для лінз – він маленький і зручний для дитячих рученят. За допомогою пінцета переносьте горох з одного боку коробки чи тарілки у інший.

Сортуємо крупу

Цей вид ігор відмінно тренує увагу, посидючість, ну і звичайно, дрібну моторику. Змішуємо трохи квасолі і гороху. Просимо дитини впорядкувати в різні тарілочки. Буде ще краще, якщо ви запропонуєте тарілочки за аналогією кольору з крупами. Горох сортуємо в жовту тарілочку, червону квасолю, в червону і т.д. Коли дитина буде старшою, змішуємо ще більше різних круп. Дитині дуже буде цікаво заповнювати крупами коробку від шоколадних цукерок або лотка від яєць, з цією метою можна використовувати навіть формочки для льоду.

Різноманітність макаронних виробів просто вражає. Їх теж можна використовувати в наших іграх: змішуємо різні “черепашки”, “зірочки”, “метелики” ... Дитина також повинна їх розсортувати за різними тарілочками. Попередньо на ці тарілочки можете покласти по одному виду, як зразок, щоб дитина швидше зорієнтувалася. А ще макарони можна пофарбувати за допомогою харчового барвника – тоді гра стане ще цікавішою і барвистою!

Крім цього можна змішати манку і гречку. Продемонструйте дитині, як їх можна розділити за допомогою сита. Для дитини це буде маленьким дивом!

Парні мішечки

Ця гра допоможе розвивати таку сенсорну здатність, як тактильне сприйняття. Зараз дуже модно шити сенсорні мішечки, в яких використовуємо різні наповнювачі. Але якщо ви не володієте навичками рукоділля, або у вас не вистачає на це часу, можете використовувати звичайні надувні кульки. Наповнюємо по дві кульки однаковою крупою, зав'язуємо ниточкою. Якщо у вас є п'ять різних видів круп, відповідно вийде десять мішечків. Складаємо їх в довільному порядку, а дитина на дотик шукає однакові.


Фарбуємо рис для яскравих ігор

Яскраві кольори подобаються всім малюкам. Ігри з рисом яскравого кольору вашим діткам шалено сподобаються!

Отже, приступаємо до фарбування рису. Залежно від того, скільки у вас є барвників, насипаємо рис у стільки ж невеликих ємностей. Розводимо барвники водою і вливаємо невелику кількість в кожну ємність. Закриваємо ємності кришкою і активно трясемо. На цій стадії процесу малюк вам може з радістю допомагати. Далі підсушуюємо рис в духовці на деку (застилаємо його спеціальним папером для випічки), поки він не стане розсипчастим. Орієнтовна температура в духовці-150-200 градусів. Ось і все, у вас виходить справжня веселка, ну вже дуже красиво виглядає! Цей рис можете відсортувати за кольором в різні ємності, він стане в нагоді малюкові ще для багатьох ігор. А можете з його допомогою створити незвичайну сенсорну коробку.

Сенсорна коробка

Ми багато вже писали про сенсорны коробки, пояснювали, як їх зробити, з’ясовували їх користь ті необіхідність створювання. Про все це ви можете прочитати у нашому блозі. Крупи та макарони є відмінними наповнювачими для таких боксів.

Дивовижні малюнки з манки

Манкою можна створювати цілі картини! Замість полотна беремо піднос, деко, дошку для розкочування тіста та все, що вигадаєте. Обраний об'єкт засипаємо манкою. Дитина буде малювати пальчиками на манці свої перші в житті малюнки. Спочатку це будуть просто лінії, кружечки, але через деякий час вона створить свій перший шедевр!

Незвичайні аплікації

На чорному картоні малюємо клеєм-олівцем нескладний малюнок. Разом насипаємо манку на цей лист, придавлюємо ручками. Потім акуратно здуваємо зайву крупу ... І спостерігаємо за появою зображення. Варіантів аплікацій теж багато. У 3-5 років можна створювати за допомогою круп справжні шедеври. На картоні вже малюємо клеєм більш складний малюнок. Потім по контуру клеєм різні крупи, дуже ефектними виходять аплікації з різнокольорового рису.

Дуже цікаво виготовляти пластилінові аплікації. На картонці розмазуємо пластилін, на якому зубочисткою створюємо малюнок. А далі вдавлюємо по контуру і всередині контуру різнокольоровими крупами своє творіння. Таким чином, можете виготовляти листівки на сімейні свята. Крім дрібної моторики у вашої дитини розвиваються творчі задатки, фантазія і уява. А ще ви прекрасно проведете час!

Створюємо візерунки

Також з різних круп можна створювати незвичайні візерунки. Викладайте на столі візерунок, а дитина нехай повторює за вами. Така гра допоможе розвинути до всього іншого ще і увагу. Згодом ваш малюк буде самостійно створювати свої авторські візерунки. Не забувайте його хвалити, а найвдаліші творіння фотографувати себе на пам'ять.


Це далеко не повний список, що можна зробити з крупами. Фантазуйте, творіть і отримуйте від цього задоволення! І не бійтеся творчого безладу, з ним ви легко впораєтеся, задіявши пилосос.



bottom of page